Menu

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Komedon sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Siyah nokta olarak bilinen komedon hastalığı genellikle yağlı ciltlerde görünse de aslında hepimizin korkulu rüyası. Yağlı cildin kirli tabakayla buluşmasıyla oluşan siyah noktalar mutlaka ciltten arındırılması gerekiyor. Siyah noktalar ciltten temizlenmez ise cildin sivilcelenmesine yol açmaktadır.

Ergenlik dönemleri siyah noktaların ve sivilcelerin artış gösterdiği zamanlardır. İşte bu dönemlerde hormonal farklılık ve etkiler sebebiyle yağ bezleri büyür ve yağ üretiminde artış meydana gelir.
Çoğu zaman siyah noktalar sivilcenin başlangıç evresidir.

Siyah Noktaların Oluşumuna Neden Olan Başlıca Sebepler

  • Kullandığımız kozmetik ürünler
  • Sağlıksız beslenme
  • Regl zamanın yaklaşması
  • Bazı kişilerin güneş ışığına direkt maruz kalması sebebiyle siyah noktalar baş gösterir.

Siyah noktalardan kurtulmanın basit bir yolu; buhar banyosu yapmaktır. Dikkat edilmesi gereken bir konu da siyah noktaların ve sivilcenin asla tırnak ile sıkılıp patlatılmaması gerektiğidir. Buhar banyosu ile siyah noktalardan ve kirden cildinizi arındırmak çok kolay. Buhar banyosu için bir tencereye su koyup kaynatın, kaynamış olan suyun üzerine bir havlu yardımı ile başınızı kapatın sıcak suyun buharı ile cildinizdeki gözenekler genişleyip temizlenmek için hazır hale gelecektir.

 

Buhar banyosundan sonra siyah noktaları el değmeden kulak temizleyicisi ile temizleyiniz.
Temiz cildinizi bol ılık su ile yıkayıp yüzünüze uygun bir krem ile cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Siyah noktalar için özel maskeler ile siyah nokta oluşumunu geciktirebilirsiniz.

Kil Maskesi Nasıl Uygulanır?

Kil maskesinin en büyük özelliği cildinizdeki yağı dengeliyor olmasıdır. Cildi aşırı yağlı ciltler için önerilmektedir. Uzun süreli ve düzenli olarak kullandığınız sürece kil maskesi işe yarayacaktır.

Kil Maskesi İçin Gereken Malzemeler

  • Kil
  • Su

Kil Maskesi Yapılışı

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz kilin içine yavaş yavaş suyu ekleyin. Suyu eklerken yavaş yavaş karıştırın. Karıştırırken metal kaşık kullanmamaya dikkat edin. Maskeniz macun kıvamına geldiğinde, göz ve dudak çevresine dikkat ederek  yüzünüzün geri kalanına uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile  yıkayın. Daha sonra sürekli kullandığınız nemlendiriciyi sürebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Hassas ciltlerdeki kuruma nedeniyle haftada en fazla bir kere yapılmalıdır.
  • Uygulama sırasında kil maskesi yüzünüzde ne kadar fazla süre kalırsa o kadar sertleşecek ve cildinizi o kadar kurutacaktır. Bu nedenle yüzünüzde çok bekletmeden suyla yüzünüzü yıkayın.
  • Yağlardan ne kadar şikayetçi olsak da cildimizin yağa da ihtiyacı vardır bu nedenle maskeden sonra cildinize uygun nemlendiriciyi kullanmalısınız.
reklam alanı

Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir